carceral ایران توافق صندوق ایرانی

carceral: ایران توافق صندوق ایرانی تحریم ها انتخابات ایرانیان لغو تحریم اصولگرایان اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تابستان، فصل سوگلی اکران

گروه سینمای ایران، تابستان با روزهای طولانی و شب های کوتاه وقت خوبی جهت دیدن فیلم های روی پرده هست. در حال حاضر، تنور گیشه فصل تابستان را فیلم های کمدی یا فیلم

تابستان، فصل سوگلی اکران

تابستان، فصل سوگلی اکران

عبارات مهم : میلیون

گروه سینمای ایران، تابستان با روزهای طولانی و شب های کوتاه وقت خوبی جهت دیدن فیلم های روی پرده هست. در حال حاضر، تنور گیشه فصل تابستان را فیلم های کمدی یا فیلم هایی که درون مایه طنز دارند، پر کرده هست. فیلم «نهنگ عنبر۲» به کارگردانی سامان مقدم در صدر فیلم های پرفروش مرز ۱۹ میلیارد تومان را رد کرده و در حال نزدیکی به رکورد تاریخی «گشت ۲» در ایام عید هست. مهران مدیری که نخستین تجربه کارگردانی خود را از سر می گذارند، در روز اول اکران به گیشه های پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهرستان شوک وارد کرد و حدود ۷۰۰ میلیون تومان فروخت. همچنین فیلم «اکسیدان» نیز یکی از فیلم های پر فروش آشنا می شود که با درون مایه طنز حدود ۴ میلیارد و نیم فروش کرده هست. ولی در این میان فیلم هایی نیز هستند که با وجود محتوای قابل قبول و ساختار مناسب نتوانستند فروش خوبی داشته باشند که نمونه آن فیلم «رگ خواب» به کارگردانی حمید نعمت الله است که با وجود اکران از اوایل تابستان، فروش آن بیش از سه میلیارد نبوده است و به نوعی نتوانسته رگ خواب تماشاگر را به دست بیاورد!

تابستان، فصل سوگلی اکران

همچنین فیلم «مالیخولیا» نیز با وجود گذشت ۲۰ روز تنها ۲۰ میلیون تومان فروش کرده هست. معادله اکران و فروش تا حدودی پیچیده هست، ولی به عقیده اکثر کارشناسان فصل تابستان عالی ترین بازه زمانی جهت پخش فیلم هاست و اینکه چه فیلمی و با چه محتوایی می تواند در این وقت اکران شود، جای پرسش دارد. بعضی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند شرایط اکران باید به گونه ای باشد که فیلم های پر فروش، در ۶ ماه دوم سال هم اکران شود تا ارتباط مخاطب با سینما قطع نشود. در گزارش پیش رو در خصوص چگونگی شرایط اکران تابستان صحبت کردیم که در ادامه می خوانید:

حبیب اسماعیلی:

تنوع ژانر به برقراری ارتباط بهتر با مخاطب کمک می کند

گروه سینمای ایران، تابستان با روزهای طولانی و شب های کوتاه وقت خوبی جهت دیدن فیلم های روی پرده هست. در حال حاضر، تنور گیشه فصل تابستان را فیلم های کمدی یا فیلم

حبیب اسماعیلی تهیه کننده و پخش کننده فیلم، با توجه به استقبال از فیلم «ساعت ۵» عصر که اکران آن از دیروز شروع شده، در پاسخ به اینکه چه ارزیابی ای از اکران تابستان -تا الآن که در نیمه فصل هستیم- دارید، به بانی فیلم گفت: در این فصل فیلم «اکسیدان» فروش خوبی داشت و هر روز اوضاع فروش بهتری پیدا می کند و سیرصعودی دارد و خدا را شکر تماشاگران از دیدن فیلم خیلی راضی هستند. همچنین از فیلم آقای مدیری هم با توجه به وقت کوتاه اکران، استقبال خوبی شده است هست. در فیلم های ما نیز اختلاف چشمگیری مشاهده نمی شود و استقبال از فیلم مانند هفته های پیش بوده هست. فکر می کنم اگر این دو فیلم در کنار هم باشند و بخواهند اکران شوند، فصل تابستان پربار خواهد شد.

اسماعیلی در رابطه با اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها دارند و آیا گرفتن وقت زیاد جهت سایر فیلم ها درست است یا نه، عنوان کرد: قبل از این شرایط به گونه ای بود که اگر سالن های مورد نظر تماشاگر پر می شد، سر ریز آن جهت فیلم های دیگر می رفت. در حال حاضر با توجه به کثرت پردیس های سینمایی که سالن های زیادی دارند، این اتفاق نمی افتد؛ چون معمولا هنگامی که از فیلمی استقبال می شود، به آن سانس ها و سالن های بیشتری می دهند، ولی این معادله جهت فیلم های کم فروش متفاوت است.

این پخش کننده با بیان اینکه فروش بهار خوب بوده هست، افزود: در حقیقت تنها یک ماه از تابستان گذشته است و تا الآن شرایط بد نبوده است و باید ببینیم ادامه آن چطور می شود.

تابستان، فصل سوگلی اکران

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از چینش فیلم ها راضی هستید، بیان کرد: فیلم ها را معمولا کسی نمی چیند و تهیه کنندگان با صاحبان سینما کنار می آیند. با اینکه تلاش می شود تمام فیلم ها در یک فصل اکران نشود، گاهی این اتفاق می افتد و اجتناب ناپذیر هست. پیشنهادم جهت پاییز تنوع عنوان در زمینه های طنز، اجتماعی و…. است که هرکدام جایگاه خود را دارند. با ایجاد تنوع در کل سال تماشاگر ارتباط خود را با سینما قطع نمی کند.

اسماعیلی در خصوص اینکه آیا اکران «ساعت ۵ عصر» در گرم شدن گیشه تأثیرگذار بوده هست، یا نه، گفت: هر فیلم خوبی تأثیر می گذارد و همچنان که «اکسیدان» در گرم شدن گیشه مؤثر بوده، «ساعت ۵ عصر» هم بی تأثیر نیست.

گروه سینمای ایران، تابستان با روزهای طولانی و شب های کوتاه وقت خوبی جهت دیدن فیلم های روی پرده هست. در حال حاضر، تنور گیشه فصل تابستان را فیلم های کمدی یا فیلم

رضا سعیدی پور:

عدالت در اکران بر اساس نظر مردم تعریف می شود

رضا سعیدی پور، مدیر پردیس سینمایی آزادی در پاسخ به این پرسش که با توجه به استقبال از فیلم مدیری که به تازگی اکران شده، ارزیابی شما از اکران تابستان تا به امروز چیست، به بانی فیلم گفت: هنگامی که در خصوص تابستان صحبت می کنیم، باید یک ماه و نیم به عقب بازگردیم؛ یعنی باید فیلم هایی که در این یک ماه و نیم روی پرده آمدند، به آن اضافه کنیم. به عنوان مثال، فیلم «اکسیدان» منوچهر محمدی که در همین فصل اکران شده، رونق خوبی به سینماهایی که فیلم را اکران کرده اند، داده هست. این ۴ میلیارد و خرده ای فروش، میان سینماهایی که فیلم را نمایش داده اند، تقسیم شده است هست. در ادامه آن، شاهد فیلم مهران مدیری هستیم که اتفاق جالبی در خصوص آن افتاد و در یک روز بیش از ۷۰۰ میلیون تومان در ۳۶ سینمای کشور فروش کرده هست. این فروش بیانگر بسیاری از پرسشها هست؛ یعنی اگر فیلمی بتواند با مردم ارتباط خوبی برقرار کند و توجه مردم را جلب کند، می تواند در سینما تحول ایجاد کند.

تابستان، فصل سوگلی اکران

سعیدی پور در پاسخ به اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها دارند و آیا صحبت هایی که در خصوص فیلم ها جهت گرفتن وقت زیاد مطرح می شود درست است یا نه، تشریح کرد: این عقیده نادرستی هست، چون هر فیلم جهت خودش تعدادی صندلی دارد. قاعدتا سینمایی در شهرستان که در حال اکران فیلمی مانند «مسلخ» بوده، زمانی که فیلم «ساعت ۵ عصر» می آیند و آن شهرستان می تواند این فیلم پرفروش را بگیرد، جای فیلمی قرار می گیرد که مردم بتوانند به سالن ها سرازیر شوند.

وی افزود: اگر فیلمی که مردم از آن استقبال می کنند به جای فیلمی که مخاطب کمتری دارد، بیاید و بگویند فیلم سوزی شده، به نظرم غلط هست. هر فیلمی مشتری خاص خود را دارد و ظرفیت ها باید بر اساس نظر مردم تعریف شود و زمانی که از فیلم استقبال می شود، سینماها باید سانس های بیشتری به آن ها بدهند و عدالت این نیست که به فیلمی در کل کشور ۵ میلیون تومان در سه هفته فروخته همان تعداد سانسی را بدهند که یک فیلم در عرض یک روز ۷۰۰ میلیون تومان می فروشد. عدالت این است که باید به فیلم های «اکسیدان»، «ساعت ۵ عصر» و فیلم های خوب دیگری که روی پرده هستند مثل «زیرسقف دودی» به کارگردانی زن درخشنده وقت بدهند. شما فروش فیلم «ویلایی ها» را سینما آزادی ببینید؛ با وجود اینکه همه سینماها آن را برداشتند، همچنان تا هفته پیش در حال پخش فیلم با فروش خیلی خوب بودیم. عدالت این نیست که اگر دو فیلم به طور همزمان با هم اکران شوند، تعداد سینماها و سانس ها با هم برابر باشد و یک فیلم در کل کشور پنج میلیون بفروشد و یک فیلم زیاد بفروشد. ما باید به مردم خدمات ارائه دهیم، نه به فیلم. عدالت؛ یعنی مردم.

مدیر پردیس سینمایی آزادی در پاسخ به این پرسش که فروش بهار نسبت به فروش تابستان در چه شرایطی بوده هست، توضیح داد: نمی توانیم میزان فروش را به این صورت با یکدیگر مقایسه کنیم. مهم این است که چه فیلمی در چه فصلی اکران می شود و هر لحظه در تابستان مناسب ترین وقت جهت فروش فیلم هست. بدترین زمانی که فیلم اکران می شد، بعد از جشنواره بود. در حال حاضر دوسال است که بعد از جشنواره دو فیلم تازه می گذارند و سینماها فروش فوق العاده خوبی دارند. ما هر لحظه می توانیم فصل های خوبی جهت اکران داشته باشیم و نمی شود فصول متفاوت را با یکدیگر مقایسه کنیم. فیلم خوب در هر فصلی اکران شود، خوب است.

وی با تأکید بر اینکه هرکس فیلم خوب دارد، می خواهد در بهار و تابستان فیلم خود را اکران کند، گفت: معمولا در شش ماه دوم فیلم هایی باقی می ماند که معمولی و میانگین رو به پایین است و فیلمی نداریم که بتوانیم در گیشه روی آن حساب باز کنیم. تا الآن فیلم های جشنواره را دیدیم و فیلم هایی که مانده و قرار است از این به بعد اکران کنیم، گیشه مناسبی ندارد و همه فیلم های ما میانگین هستند و باید اکران شوند.

سعید خانی:

فیلم پرفروشی جهت اکران در فصول بعدی نمانده است

سعید خانی تهیه کننده و پخش کننده فیلم در پاسخ به این پرسش که با توجه به استقبال از فیلم مدیری که به تازگی اکران شده، ارزیابی شما از اکران تابستان تا به امروز چیست، به بانی فیلم گفت: اصولا اکران تابستان به هر شکلی ایده آل هست. معمولا تابستان جهت فیلم هایی که به صورت خانواده محور و سرگرم کننده هستند، فصل ایده آلی هست. به نظر تا اینجا بد نبوده است و فیلم های «اکسیدان» و «ساعت ۵ عصر» شرایط خوبی داشتند، ولی مشکلی در این زمینه وجود دارد که کمی از آن غافل شدند. به طور قطع فیلم هایی که قرار بوده است فروش داشته باشند، روی پرده آمده اند و جهت ۶ ماه دیگر سال فیلمی پیدا نمی شود که فروش خوبی داشته باشد.

خانی در پاسخ به اینکه فیلم های پر فروش چه تأتیری روی فروش باقی فیلم ها می گذارند و آیا گرفتن وقت زیاد جهت سایر فیلم ها درست است یا نه، توضیح داد: به طور طبیعی فیلم هایی پشت خط اکران هستند و معمولا ۱۰ هفته جهت پایتخت کشور عزیزمان ایران وقت خوب و معقولی هست. فیلمی که میانگین رو به اوج باشد، حداکثر ۷ هفته ظرفیت اکران دارد و باقی وقت افت می کند. فیلمی که بالای ۱۰ میلیارد می فروشد، می تواند زیاد بفروشد.

این پخش کننده در ارتباط با اینکه فروش بهار نسبت به فروش تابستان در چه شرایطی بوده هست، خاطرنشان کرد: چیزی از تابستان نگذشته؛ ولی اعتقاد دارم فروش نسبت به بهار بهتر بوده هست. به هر حال، مدت کمی از تابستان گذشته است و هنوز وقت داریم تا تابستان تمام شود. در فصل بهار ما «نهنگ عنبر»، «خوب، بد، جلف» و «گشت ارشاد» را داشتیم و الآن اوضاع فیلم های «اکسیدان» و «ساعت ۵» خوب است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از چینش فیلم ها راضی هستید، بیان کرد: اعتقاد دارم فروش فیلم ها به رغم خوب بودن، ایده آل نیست و باید جهت تنوع اکران فکری کنیم. به نظرم باید دوستان چاره ای بیندیشند که فیلم های پر فروش دیگری وارد گود شوند و فروش فیلم ها در ۶ ماه دوم سال هم خوب باشد؛ چون به نظر شرایط کمی دلواپس کننده است.

واژه های کلیدی: میلیون | استقبال | اکسیدان | تابستان | تابستان | پخش کننده | اکران فیلم | تهیه کننده | پخش کننده فیلم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs