carceral ایران توافق صندوق ایرانی

carceral: ایران توافق صندوق ایرانی تحریم ها انتخابات ایرانیان لغو تحریم اصولگرایان اصلاح طلبان انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری فیلم‌سازان ایرانی جامانده از ویزا

انگار همین دیروز بود که به علت قوانین ضدایرانی دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، اصغر فرهادی، فیلم ساز آشنا شده است ایرانی، در مراسم «اسکار» شرکت نکرد و انوشه

فیلم‌سازان ایرانی جامانده از ویزا

فیلم سازان ایرانی جامانده از ویزا

عبارات مهم : مستند

انگار همین دیروز بود که به علت قوانین ضدایرانی دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، اصغر فرهادی، فیلم ساز آشنا شده است ایرانی، در مراسم «اسکار» شرکت نکرد و انوشه انصاری و پروفسور نادری را به نمایندگی از خود جهت حضور در این مراسم معرفی کرد تا دومین جایزه اسکار خود را دریافت کند. یا حتی قبل تر از آن که چنین اتفاقی راجع به عباس کیارستمی رخ داده بود. این کارگردان فقید سینما در 68سالگی قرار بود قطعه ای از اثر موتسارت را جهت اپرای ملی انگلیس کارگردانی کند؛ ولی به علت برخورد بد بخش ویزای سفارت انگلیس با او در تهران، از سفر به انگلیس منصرف شد. روزنامه «دیلی تلگراف» همان وقت این عنوان را رسانه ای کرد و نوشت: «فعالیت فصلی اپرای ملی انگلیس که قرار است اول ماه می شروع شود، بعد از کنارکشیدن کارگردان نامدار ایرانی با مسئله مواجه شده است است». این روزنامه با اذعان به اینکه «روند تقاضای ویزای انگلیس پیچیده و وقت گیر است و همه متقاضیان باید انگشت نگاری شوند»، توضیح داد: «اپرای ملی انگلیس دیروز اعلام کرد عباس کیارستمی سه هفته مانده به شروع کار فصل تازه این اپرا، از کارگردانی قطعه ای از موتسارت کنار کشیده است… . عباس کیارستمی روند اخذ ویزا را پیچیده و به صورت غیرضرور وقت گیر یافت. کارکنان سفارت انگلیس در پایتخت کشور عزیزمان ایران با او واکنش‌ها محترمانه ای نداشتند. هرچند سفیر انگلیس تلاش کرد در آخرین دقایق جهت حل عنوان دخالت کند، ولی کمی دیر شده است بود».

این روزها هم زمزمه های چنین رفتاری از سوی بعضی از سفارتخانه ها به گوش می رسد؛ به طوری که در این سال ها تکرار چنین رفتاری باعث دلخوری فیلم سازان ایرانی و حتی جشنواره ای که از فیلم ساز دعوت کرده، شده است هست. فرزاد خوشدست، کارگردان فیلم مستند «زنی که نام ندارد» و از شاگردان عباس کیارستمی، یکی دیگر از فیلم سازان ایرانی است که به تازگی از واکنش‌ها سفارت دانمارک اظهار تعجب کرده. او راجع به این عنوان به «شرق» گفت: «وقتی فیلم «زنی که نام ندارد» به عنوان تنها نماینده سینمای مستند کشور عزیزمان ایران در فستیوال بزرگ کپنهاگ گزینش شد، من در یونان و در جشنواره «پلوپونیس» حضور داشتم. چند روز بعد از آمدن به تهران، همه مدارکی را که از قبل به سفارت یونان داده بودم، مفصل تر به سفارت دانمارک و کارگزینی آنجا دادم؛ ولی از روز اول متوجه شدم برخوردها کاملا متفاوت هست. چند روز بعد، از کنسولگری دانمارک با من تماس گرفتند و خانمی که آن سوی خط بود، با حالتی بازجویانه از کارهای قبلی من و فستیوال های دیگری که رفته بودم، سؤال کرد! عجیب بود که دعوت نامه من همراه بلیت های سفرم از طرف فستیوال و به قول مدیران فستیوال از طرف وزارت فرهنگ و هنر کشور دانمارک به سفارت دانمارک در پایتخت کشور عزیزمان ایران ایمیل شده است بود؛ با وجود این، رفتاری از طرف این سفارت شد که شایسته یک فیلم ساز و هنرمند نبود. آنها در تماس دوم، مدارک مربوط به مجوزهای ساخت فیلم و مدارک مشابه دیگر را از من درخواست کردند و واکنش‌ها کسی که تماس می گرفت به شدت بی ادبانه و عصبی بود و مدام می گفت من از طرف کنسول دانمارک تماس می گیرم». این کارگردان در ادامه توضیح داد: «من از این زن که خودش ایرانی بود، سؤال کردم شما به عنوان یک ایرانی ناراحت هستید به فیلم ساز به نمایندگی از کشورتان به این فستیوال بزرگ و معتبر دعوت شده است است؟ آن زن هم با همان لحن گفت خیر؛ ولی این وظیفه اش است و کنسول از او خواسته که چنین باشد که من و تهیه کننده را بازجویی تلفنی کنند و مدارکی عجیب و غریب از ما بخواهند! مگر زمانی که فیلم بنده از میان ۹ هزار فیلم در میان 10 فیلم برتر از سوی هیئت گزینش به بخش مهم راه پیدا کرد، این مدارک را در اختیار داشتند یا بر اساس آن فیلم را دیده اند؟ مگر در کشور دانمارک جهت فیلم هایی که ساخته می شوند، چه نوع پروانه ساخت ها و مجوزهایی صادر می شود که من در اختیار نداشتم یا باید می گرفتم! آن زن به من گفت شب قبل از پرواز یعنی ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) مدارک من آماده می شود تا در فستیوال کپنهاگ باشم. روز قبل از شروع تعطیلی های نوروز، به کارگزینی مراجعه کردم و نه تنها ویزا جهت حضور من در فستیوال صادر نشده بود، بلکه همه مدارک ترجمه شده است من نیز که بسیار هم جهت آنها هزینه کرده بودم، برگشت داده شده است بود!».

فیلم‌سازان ایرانی جامانده از ویزا

خوشدست در ادامه عنوان کرد: «متأسفانه من نتوانستم مانند فیلم سازان کشورهای دیگر کنار فیلمم در این فستیوال حضور داشته باشم. دو نمایش آن در فستیوال کپنهاگ بدون حضور من و فقط با ارتباط اسکایپی پخش شد. روزنامه گاردین یک مطلب بسیار خوب راجع به بازتاب نمایش فیلم نوشت و به نبود کارگردان فیلم در مراسم نیز اشاره کرد. مدیران فستیوال هرکدام جداگانه به من و پخش کننده فیلم ایمیل زدند، عذرخواهی کردند و نوشتند عنوان را بعد از فستیوال از طریق وزارت خارجه و وزارت هنر کشورشان پیگیری قانونی خواهند کرد. پخش کننده من نیز که در آمریکاست، نتوانست در آخرین لحظه که خروج من کنسل شد، خودش را به کپنهاگ برساند. دو قرار مهم را که از قبل با دو فاندر بزرگ اروپایی جهت کارهای بعدی من گذاشته بودند، از دست دادیم. تمام هزینه های رفت، برگشت، اقامت و… من که از طرف فستیوال انجام شده است بود، هدر رفت. فیلم ساز برتر فستیوال (یک فیلم ساز کانادایی- افغانی) که به نمایندگی از کشور کانادا حضور داشت و فیلمش در کشور افغانستان ساخته شده است بود، شب اختتامیه در توییتر به من مسیج داد و گفت فیلمت را دیدم، اگر تو هم اینجا بودی و مانند من شش کنفرانس را برگزار می کردی، حتما این جایزه امشب مال تو بود؛ ولی بدترین اتفاق این ماجرا، برخورد نادرست سفارت است که باعث نگرانی من شد. آیا من با فیلم ساختن و زندگی از طریق این حرفه، بیست و چند سال است جرم انجام می دهم که از آن هم بی خبرم؟ به راستی باید تاوان چه چیزی را بدهیم؟ آیا در دو، سه فستیوال دیگری که قرار است در ماه های اخیر در آنها حضور پیدا کنم نیز قرار است از طرف سفارتخانه های این کشورها چنین برخورد و لحن و کلامی را دریافت کنم؟ من از همه این کنسولگری ها می خواهم بدانند من از کشوری هستم که به راستی به دست آوردن موفقیت و موقعیت در آن بسیار سخت و شاید یک شانس است و مردم سرزمین من ذاتا روشنفکر با عقبه ای متمدنانه هستند و آنها باید بدانند بی تعارف، عالی ترین فیلم سازان دنیا را ما در کشور خود داریم. چندین فیلم ساخته ام و شاگردی بزرگانی مانند عباس کیارستمی را کرده ام، لطفا با بنده و همکاران من، حداقل درست سخن بگویید و از حضور این فیلم سازان در کشورتان اتفاقا خرسند باشید؛ چراکه اگر حداقل یک بار به همین فستیوال ها بروید و فیلم ها را ببینید، متوجه می شوید غنای فکری، هنری و سینمایی بسیاری از آثار ایرانی، بالاتر و جدی تر از اغلب کشورهاست».

چنین برخورد مشابهی با محمدرضا وطن دوست هم انجام شد که او دراین باره به «شرق» گفت: «بله، فيلم «لوتوس» در جشنواره شفيلد برگزيده شده است و بنده به همراه دو نفر از عوامل فيلم به جشنواره دعوت شديم. متأسفانه با توجه به ارائه دعوت نامه رسمي به همراه مدارك به سفارت انگلستان براي هيچ كدام مان ويزا صادر نشد و فيلم بدون حضور ما به عنوان تنها فيلم ايراني در بخش مسابقه به نمايش درآمد و مورد توجه مخاطبان قرار گرفت. هرچند اين نوع برخورد با اهالي فرهنگ و هنر از طرف بعضي از سفارتخانه ها تازگي ندارد؛ ولی به شدت دلواپس كننده هست. ما در آثارمان به مباحث انساني و مباحث صلح دوستانه مي پردازيم كه به دوستي و رابطه انساني تأكيد دارد، متأسفانه اين گونه تصميمات به دلايل سياسي، تحريم يا هر چيز ديگري، كاركرد غيرفرهنگي و نادرستي دارد. اميدوارم سفارتخانه ها دقت نظر بيشتري داشته باشند؛ زيرا روابط فرهنگي و هنري ملت ها داراي اهميت تاريخي بسیار زیادی است و در دنیا امروز اين نوع رفتارها ناپسند به نظر مي رسد».

این مستندساز در ادامه افزود: «جشنواره بین المللی فیلم مستند «شفیلد» جزء سه جشنواره بزرگ و مهم سینمای مستند در سطح دنیا و بااهمیت ترین جشنواره سینمای مستند در بریتانیا است که بعد از گزینش فیلم ها، آنها را به شش زیرگروه موضوعی مشمول بر «مستند، عشق»، «مستند، در معرض گذاشتن»، «مستند، ماجراجویی»، «مستند، ریتم»، «مستند، اندیشه» و «مستند، نظر ها» تقسیم می کند». او یادآور شد: « مستند «لوتوس» تنها نماینده سینمای کشور عزیزمان ایران در بیست و پنجمین دوره جشنواره شفیلد بود و در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۱۸ در سالن مهم جشنواره و در بخش «عشق، مستند» به نمایش درآمد. این فیلم در نخستین حضور بین المللی خود بنا بر اعلام برگزارکنندگان جشنواره توانست نظر مخاطبان را جلب کند. از نگاه حاضران در جشنواره، این فیلم روایت بسیار جذابی از یک مسئله بسیار مهم معاصر داشت؛ ضمن اینکه منتقدان هم اعتقاد بودند «لوتوس» ساختار بصری بالایی دارد».

روزنامه شرق

انگار همین دیروز بود که به علت قوانین ضدایرانی دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا، اصغر فرهادی، فیلم ساز آشنا شده است ایرانی، در مراسم «اسکار» شرکت نکرد و انوشه

واژه های کلیدی: مستند | ایرانی | انگلیس | ایرانی | جشنواره | جشنواره | دانمارک | فستیوال | جشنواره بین المللی فیلم

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs